Blog

Teras Pergola

Birçoklarının favori mekanıdır teraslar. Yaz mevsimlerinde davetlerin verildiği, yalnız kalınıp dinlenilen teraslar yağışlı havalarda çok da tercih edilmiyor. Ancak pergolalar ile yaz kış terasınızın tadını çıkartabilirsiniz. Kelime anlamı olan gölgelik olan pergolalar yazın aşırı güneşten kışın yağmurdan kardan sizleri korur. Güneşin zararları ışınlarına maruz kalmanızı engelleyen teras pergola sistemi kışın da aşırı soğukların cildinize zarar vermesini engelleyecektir. Üretim kısmı çok zahmetli olan pergolaların bu kadar işlevsel olmasının sebebi titiz üretimdir. İlk olarak pergolaların üretileceği yer çok iyi analiz edilmektedir. Çoğunluğu yağışlı olan bölgeye suya dayanıklı pergolalar üretilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere gelişi güzel pergola üretimi yapılmamaktadır.

Yağışlı alanların pergolaları daha hafif ve dayanıklı olmaktadır. Çünkü yağmur tanelerinin sert bir biçimde yüzeye çarptığı hesap edilir. Bu hesaba sadece yağmur taneleri değil, dolu ve diğer olumsuz hava koşulları da dahil edilmektedir. Aşırı güneşli alanlar içinse güneş ışığında yıpranmayan ürünler tercih edilmektedir. Isının artması ile kendini bırakmaması gereken teras pergola ürünleri dayanıklı malzemelerden yapılmaktadır. Yağış türüne ilaveten iklim koşulları da pergolalar için önemlidir. İki farklı yer çok yağış alabilir ama gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı birinde çok yüksektir. O zaman oranın pergola sistemi yağışa ilaveten ısı değişimine de dayanıklı olmak zorundadır. Güneşli günler yıl içinde fazla olabilir ama üreticiler bilir ki iklim kalıcıdır.

Ahşap ve Alüminyum Pergola Arasındaki Farklar

Teras pergola estetik açısından da seçenekleri olan bir sistemdir. Kullanışlı olup olmadıkları tartışılır ancak ahşap ve alüminyum seçenekleri en gözde seçeneklerdendir. Elbette gelişen teknolojiyle beraber başka sistemlerin üzerinde de çalışılmaktadır. Alüminyum ile ahşap pergolalar arasında farklar bulunmaktadır. Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları olduğundan müşterinin bu seçimi kendisi yapmalıdır. Ahşap pergola estetik olarak çok şık durmaktadır. Tok durması, kolay temizliği ile birçoklarının tercihi olacaktır. Ancak temizliği çok hunharca olmamalıdır. Temizlikte dahi bu kadar dikkatli olunması gereken bir tür değişen hava koşullarına biraz zor dayanacaktır. Açılma kapanma konusunda da sorunlar yaşanabilir ahşapta. Alüminyum kolay açılıp kapanması ve zorlu hava koşullarına direnmesi ile genel olarak daha çok tercih edilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş